Mohou cizinci v České republice vlastnit nemovitost?

Cizinci mají stejná práva jako čeští občané při nákupu nemovitostí, je zde ovšem několik omezení.  Právo cizinců na vlastnictví nemovitostí v České republice je upraveno několika zákony. Zde jsou klíčové body:

  • Devizový zákon: Tento zákon umožňuje cizincům nabývat vlastnického práva k nemovitostem na území České republiky.
  • Omezení vlastnictví: Některé nemovitosti mohou být určeny pouze pro občany České republiky nebo právnické osoby se sídlem v ČR. Cizinci mohou vlastnit zemědělskou půdu jen podle specifických podmínek.
  • Individuální podmínky: Pravidla se mohou lišit v závislosti na typu nemovitosti, účelu vlastnictví a cizincově statusu (např. EU občan, držitelé podle různých typů víz atp.).

Je důležité se seznámit s konkrétními podmínkami a poradit se s právním odborníkem, pokud máte zájem o koupi nemovitosti v České republice.

JAKÉ DRUHY BYDLENÍ JSOU PRO CIZINCE TEDY K DISPOZICI?

Stejná práva pro nákup nemovitosti také umožňují cizincům využívat stejně také ostatní druhy bydlení, které jsou na našem území k dispozici. Jaké to jsou?

  • Bydlení v osobním vlastnictví – je druh bydlení, kdy danou nemovitost koupíte. Podpisem a uzavřením kupní smlouvy se každý může okamžitě stát vlastníkem nemovitosti. Další možnosti využívání nemovitosti jsou již na zvážení vlastníka.

  • Bydlení v nájmu –  umožňuje sepsání a podpis nájemní smlouvy. Ta je podepsána dvěma stranami – pronajímatelem a nájemcem. Pro nájemce je povinnost dodržovat veškeré podmínky, které jsou sepsány v nájemní smlouvě.

  • Bydlení v podnájmu – je zavedená možnost, přenechat další osobě i pronajatý byt nebo jen jeho část. Tento druh bydlení může poskytovat i osoba, která není v přímém vlastnictví nemovitosti, ale má pouze sepsanou nájemní smlouvu, která tuto situaci umožňuje.

  • Bydlení v jiných formách užívacích práv k bydlení – V České republice existuje ještě několik možností  vlastnických titulů k nemovitostem. 

    1. Družstevní vlastnictví – při uzavření nájemní smlouvy s bytovým družstvem se stáváte jeho členem a respektujete jeho podmínky a pravidla.

    2. Podílové vlastnictví – stáváte se reálným vlastníkem podílu vlastnického práva na nemovitosti a smíte využívat tuto nemovitost podle výše svého podílu a účelu, který je uveden v listu vlastnictví.

  • Další druhy bydlení – mezi další druhy bydlení se řadí například ubytování na vysokoškolských kolejích, ubytovnách nebo hotelích.

MOHOU CIZINCI NABÝVAT ZEMĚDĚLSKOU PŮDU A LESY?

  • Zemědělská půda a lesy: Cizinci mohou nabývat vlastnického práva k zemědělské půdě a lesům na území České republiky. Avšak existují omezení.
  • Trvalý pobyt a podnikání: Cizinec musí mít na území ČR trvalý pobyt nebo sídlo po dobu nejméně 10 let a vykonávat zemědělskou výrobu jako podnikání po dobu nejméně 3 let před uzavřením smlouvy o převodu vlastnictví zemědělského pozemku.
  • Výjimky: V současné době zůstává regulována pouze zemědělská půda a lesy v soukromém vlastnictví. Ostatní nemovitosti mohou nabývat cizinci s českým státním občanstvím nebo s průkazem o povolení k pobytu pro státní příslušníka členského státu Evropské unie.

Přihlásit se k odběru novinek


© Agent Real Estate s.r.o. 2024 - All rights reserved

Porovnání nabídek

Porovnat